صنعت هواپیمایی - معاینات پزشکی برای خلبانی ToTAL
اطلاعات جامع برای شرکت در رشته های صنعت هوانوردی را در این وب مشاهده کنید
صفحه نخست آرشیو مطالب
كاربر گرامی به وبلاگ شخصی من خوش آمدید

شرایط پزشکی، از شایعات تا واقعیتها!

شایعات فراوانی در رابطه با نوع معاینات و شرایط پزشکی مورد نیاز خلبانی در جامعه وجود دارد، شایعاتی مثل کامل بودن میزان دید چشمها، سالم بودن تمامی دندانها و ...! این شایعات گرچه در مورد هوانوردی نظامی تا حدودی صحیح است اما در خلبانی غیر نظامی احراز سلامت افراد توسط آزمایشات و معاینات زیر صورت می پذیرد:

آزمایش خون و ادرار:

بررسی فاکتورهای مرتبط با موارد زیر

WBC،HDL،LYM،MID،GRA،LYM%،MID%،GRA%،RBC،HGB،HCT،

MCV،MCH،MCHC،RDW،

PLT،PCT،MPV،PDW

،ALT،GGT،Keratinize ،LDL،Cholesterol، Triglycerides ،Glucose،Urea

و بررسی فیزیکی به جهت نبود خون در ادرار.

اخذ نوار قلبی و اکوکاردیوگرافی برای بررسی عملکرد قلب و عروق

بررسی عملکرد مغز و اعصاب از طریق بررسی نوار مغزی

شنوایی سنجی (اودیو متری)

بررسی وضعیت ششها و اندازه قلب از طریق عکسبرداری از قفسه سینه

و معاینات پزشکی هوایی که بوسیله پزشک معاینه کننده صورت می پذیرد شامل:

اندازه گیری دید چشمها، بررسی کوررنگی

بررسی وضعیت فک، دهان و دندانها

بررسی وضعیت استخوانبندی و اندامهای حرکتی

بررسی ضریب وزن نسبت به قد (BMI)

در صورتیکه در هریک از مراحل معاینات مواردی مغایر با استانداردهای سازمان تشخیص داده شوند، شخص برای انجام معاینات تخصصی به پزشک متخصص معتمد اداره طب هوایی معرفی شده و نظر ایشان ملاک تصمیم گیری برای سازمان خواهد بود.

همچنین اگر میزان مغایرت به حدی نباشد که طبق نظر پزشک سازمان خللی در انجام وظیفه خلبان ایجاد نماید پرونده فرد در "کمیسیون پزشکی اداره استاندارد پرواز" مطرح شده و تصمیم گیری با حضور تمامی پزشکان اداره طب هوایی دفتر گواهینامه ها صورت خواهد پذیرفت.

توجه داشته باشید که برخی از استانداردهای پزشکی مورد نظر شرکتهای هواپیمایی اگرچه بر مبنای موارد فوق تهیه شده اند اما به شکل سختگیرانه تری اعمال می گردند.چگونه در مراحل پزشکی خلبانی موفق شویم ؟

همان طوری که اطلاع دارید برای خلبان شدن سه موضوع بسیار مهم می باشد که به ترتیب ۱- وضعیت مالی ۲- توانایی جسمانی ۳- تصمیم نهایی 

همان طوری که دربالا اشاره شد مرحله دوم داشتن توانایی جسمانی طبق قوانین هواپیمایی کشوری می باشد.

فرد پس از مراجعه به باشگاه هوانوردی و خلبانی برای عقد قرارداد نیاز به کارت  A.M.C  دارد که باشگاه فرد را به منظور چک آپ به طب  هوایی در تهران - فرودگاه مهرآباد - کلینیک شماره ۱ گمرک می فرستد. 

amc

چه مراحلی در درمانگاه انجام می شود؟

پس از مراجعه به مرکز AMC برنامه ای به شما داده می شود که به عنوان مثال گواهی نامه PPL را بررسی می کنیم : برای دریافت گواهی پزشکی خلبانی PPL فرد باید تمام آزمایشات خون و ادرار - عکس قفسه سینه - نوار قلبی - نوار مغزی - اکو قلب - شنوایی - روانشناسی را با موفقیت پشت سرگذارد.

۱- آزمایشات خون و ادرار: به مدت ۱۲-۹ ساعت قبل از این آزمایشات فرد نباید چیزی بخورد و بیاشامد

۲-عکس قفسه سینه

۳- نوار قلبی: در این قسمت از فرد ۶ حالت نوار قلبی گرفته می شود 

۴- نوار مغزی : دستگاهی به بالای سر و گوش فرد متصل می کنند و نواری از آن را چاپ می کنند.

۵- اکو قلب: عکسهای از دریچه های قلب فر گرفته می شود.

۶- شنوایی: فرد در یک اتاقک قرار داده می شود و به گوش وی هدفون و در دستش دکمه ای قرار میدهند تا در زمان شنیدن آن صدا آن دکمه را فشار دهد.

۷- روانشناسی: این بخش یکی از طولانی ترین بخشهای مدیکال می باشد که در مرحله اول از فرد ۷۱ تست روانشناسی گرفته می شود. در مرحله دوم حدود ۱۰ سال اطلاعات عمومی از فرد پرسیده می شود. و بعد ۶ نوع تست هوش از وی گرفته می شود. ( تشابه - شمارش معکوس - مکعب - تغییر کلید جدول - شکل سازی - تشخیص نقاط ناقص ) .

پس از موففقیت در بخشهای بالا فرد به نزد پزشک هوایی دعوت می شود. پزشک هوایی فرد را معاینه کرده و یک تست رنگ از وی می گیرد بعد از صحیح جواب دادن تست رنگ گواهی AMC به فرد داده می شود و فرد می تواند کلاسهای خلبانی را آغاز کند.

 

توجه

۱- طبق قانون ۱۰/۴/۸۶ بینایی افراد باید در حد ۱۰/۱۰ و بدون استفاده از عینک یا لنز باشد.

۲- دندان پرشده مشکلی برای پرواز ایجاد نمی کند.

۴- آزمایش های گواهینامه CPL و دوره های بالاتر هیچ اختلافی با این آزمایشها ندارد٬ فقط در محدودیت باهم تفاوت دارند


مدیکال و هزینه های آن

از اونجایی که سوالات پزشکی همیشه جزو سوالاتی هست که دوستان هنگام ورود به دنیای خلبانی با اون درگیر هستن و برخی اوقات باعث دلهره و نگرانی هایی میشه ، من تصمیم گرفتم یه بحث کوچولو در مورد مدیکال خلبانی و هزینه های اون براتون بنویسم تا هم با موارد مدیکال آشنا بشین و هم با چند و چونش آشنا بشین که اگر گذرتون به اون سمتی خورد گیج نشین.


عموما برای مدیکال باید به کلینیک هواپیمایی کشور به آدرس: تهران- مهرآباد - نرسیده به ترمینال حجاج مراجعه کنین که البته باید برگه ی معرفینامه از یکی از آموزشگاه های خلبانی رو باید به همراه داشته باشین!
خوب اینجا یه سری مطالب هست که خدمتتون ارائه می کنم.
توی کلینیک همه چی به خودتون بستگی داره! می تونین یه روزه کل مدیکال رو انجام بدین یا اینکه باید یه کمی هم شانس بیارین و یه روزه انجام بدین! وگرنه ممکنه دو یا سه روز طول بکشه!
این نکته رو بگم که برای روز اول که آزمایش خون و ادرار هم هست باید ناشتا باشین!

روز اول:

آزمایش خون و ادرار-28000 تومن
نوار قلب-7000تومن
اکوی قلب-80000تومن + 8000تومن ویزیت
نوار مغز-30000تومن + 8000تومن ویزیت
ادیومتری-13000تومن
عکس از قفسه ی سینه(این رو خود کلینیک انجام نمی ده باید بیرون انجام بدین و گزارشش رو برای معاینات ببرین) برای من شد 8700تومن


روز دوم:

معاینات(معاینه ی بدنی شامل چشم، قد و وزن، فشار، وضعیت دهان و دندان، تست تمرکز، تست رنگ و ...)- 25000تومن

که در مجموع می شه 248000تومن ! البته!این رو بگم که من یادم هست که دوست من یک ماه یا شاید هم دو ماه زودتر از من رفته بود هزینه اش شده بود 208000تومن! شاید شما هم برید ارزونتر بشه! شاید گرونتر!


اما سوالات متداول!
مهمترین سوال دندون: دندون ها به شرطی که سالم باشه هیچ مشکلی نداره اعم از پر کرده و ... ولی سالم باشه! در صورت وجود پوسیدگی مطمئن باشید که براتون معاینه ی مجدد می نویسه تا دندون رو درست کنید و برگردید!

قلب و مغز باید سالم باشه و کارکرد نرمال داشته  و دریچه ها هم باید کارکرد نرمال داشته باشه و توی عکس از قفسه سینه هم باید تمامی کارکردها و ابعاد قلب نرمال باشه یعنی بزرگتر یا کوچکتر نباشه! ممکنه شورایی کنن پرونده ی شما رو یا ممکنه که کلا رد کنن!

چشم به شرطی که مجموع دو چشم از یه حدی که به من نگفتن! بیشتر نباشه مشکلی نیست و این رو هم بگم که چشم های عمل شده مثل لیزیک و ... در صورت تشخیص! احتمال شورایی شدنش هست! ولی فقط احتماله!

کارکرد گوش باید حالت استاندارد داشته باشه یعنی اونهایی که کمی دچار کم شنوایی هستن یا صداها رو کمتر از سایرین میشنون به مشکل می خورن!

اما یه چیز مهم شاخص
BMI (شاخص تراکم حجمی بدن) بر اساس قد و وزن هست! که بین 18.5 تا 24.9 نرمال هست! یه فرمول خاص داره محاسبه اش :

شاخص = (وزن به کیلوگرم) تقسیم بر( قد به توان دو)

اما تست تمرکز هست که جلوی یکی از چشمای شما رو با یه کارتی یا یه چیزی می گیرن بعد از شما می خوان که به خودکار خیره بشین بعد یهو کارت رو از جلوی چشمتون برمیدارن! که اگه تمرکزتون بهم بخوره اونوقت اوضاع یه کم فرق می کنه!

تست رنگ رو که همه باهاش آشنا هستین!
فشار خون و بقیه هم که مشخصه!

این ها چیزهایی بود که بیشتر سوال می شد. باز هم اگه سوالی بود در صورت دونستنش در خدمتتون هستم
.

لطفاً مباحث خود را در صفحه اصلی در قسمت نظرات درج نمایید Cpt.a380 در |